Connect with us

חדשות

סמוטריץ: רציתי להתרגש בטקס של הנשיא הרצוג, אבל הגיעו הנאומים והפכתי לעצוב

פורסם

ב

צילום מסך

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', שיתף את העוקבים בדף הפייסבוק שלו במה שהרגיש אתמול (רביעי) בזמן טקס ההשבעה של נשיא המדינה הנכנס יצחק הרצוג בכנסת. לדברי סמוטריץ', הוא רצה כל כך לבכות מהתרגשות בטקס, אך במקום זאת הזיל דמעה מתוך עצב.

וכך הוא מסביר מדוע: "חיכיתי ללילה כדי לא לקלקל את החגיגות, אבל עכשיו אני צריך לפרוק ולשתף אתכם באשר על ליבי.

אני מאלה שמתרגשים בטקסים ממלכתיים. מתרגשים עד כדי בכי. זה פשוט עושה לי את זה.

מחזיר אותי לשורשי הקיום הממלכתי המחודש שלנו, כעם שקם מעפר ומאפר ומופיע מחדש על בימת ההיסטוריה, עצמאי וריבוני.

מאז שנבחרתי לכנסת זה פוגש אותי עוד הרבה יותר חזק. כל טקס, כל אירוע, מזכיר לי את סבתותי ז"ל, האחת ניצולת שואה והשנייה חלוצת מטולה, ולוקח אותי למה שהיה להן אז מול מה שברוך השם אנחנו זוכים לו היום.

רגעים שמשחררים אותי לרגע ממורכבות הכאן ועכשיו המאתגרת, ומשיבים אותי אל הבסיס. אל המהות.

אז כראוי למעמד הנשגב הזה, לבשתי חג. עטיתי חליפה (מי שמכיר אותי יודע שאני בקושי עושה את זה), צעדתי למליאה ותפסתי את מקומי בהתרגשות על הזכות לכהן כחבר בכנסת ישראל במדינה היהודית המתחדשת, להיות נוכח כנבחר ציבור במעמד הממלכתי החשוב הזה של הכתרת נשיא חדש למדינתנו האהובה.

התרגשתי מתרועת החצוצרות ותקיעת השופרות ומכניסת הפמליה המכובדת – התקבצות של כלל סמלי הריבונות שזכינו לה בארצנו, אליה זכינו לשוב, ביחד, לאחר אלפיים שנות גלות ונדידות. יחי הנשיא! תחי מדינת ישראל!

ואז באו הנאומים. ואת ההתרגשות תפסה אכזבה, שנמהלה בצער ובתחושת פספוס עצובה. ים של מלל טכני על המסגרת, אפס התייחסות לתוכן. נאומים על קרע, שסע ופילוג, ועל הצורך באחדות, חיבור, הקשבה וסובלנות, שיושגו – איך לא – באמצעות הדמוקרטיה, השיח, ההקשבה והסובלנות.

אף מילה על התוכן של מדינת ישראל. על המורשת, וההיסטוריה, על העתיד והכמיהה אליו, על היעוד, והתפקיד, והשליחות, ועל המכנה המשותף שבזכותו ובשבילו הגענו עד הלום. על מה שמעניק לנו את הזכות ואת החובה של קיומנו כעם בארצו.

לא חסרו בשני הנאומים, זה של הנשיא היוצא וזה של הנכנס, מילים על חדשנות, ויצירתיות, והשתחררות מקיבעונות של מובן מאליו.

על שלטון החוק, וכמובן, "נאום השבטים" של ריבלין שהפך את הערבים לחלק מעם ישראל שיש לאחד… סביב מה? אז זהו זה, שסביב כלום. סביב זה שלא נגזר עלינו לחיות ביחד אלא נועדנו לכך… העיקר חסר מן הספר והנאום.

אחדות בעם ישראל היא ערך גדול מאוד. מטרה בפני עצמה. אבל כדי שהיא תקרה אנחנו חייבים לצקת בה תוכן.

כעם יהודי בארצו איננו חיים כדי לאכול ואוכלים כדי לחיות. יש לחיים הלאומיים שלנו מטרה, וההתכנסות שלנו סביבה היא הדבר היחיד שיכול לאחד אותנו. חברה מתאחדת סביב מטרות משותפות.

הדמוקרטיה היא כלי חשוב שיכול לתרום רבות לשמירת האחדות, בהיותה מעניקה לנו מסגרת לניהול המחלוקות והוויכוח ולהכרעה בהן תוך שמירה על כללי משחק וללא אלימות חלילה.

אבל לא הדמוקרטיה היא שתביא לנו את האחדות. אחדות ישראל תושג רק כשיהיה לנו סביב מה לבנות אותה. כשהיא תהיה מלאה באמונה בצדקת הדרך. ובכדי שתהיה לנו אמונה כזו אנחנו צריכים להכיר את הדרך הזו.

דרך של גאולה ותחיה, של אמונה ושל אומה הקשורה בקשר חיי לאלוקיה.

היו רגעי מורשת יהודית בנאומו של הנשיא הרצוג. תפילתו של הנכנס לבית המדרש, ההיסטוריה של התנ"ך המשפחתי שעליו הצהיר אמונים, וציטוט אחד קטן מהתפילה לשלום המדינה שחיבר סבו הרב הראשי, הרב הרצוג זצ"ל. אבל זה היה צדדי לחלוטין, משהו היסטורי ולא רלוונטי לימינו אנו. והתאכזבתי כי ציפיתי. יש לי הערכה רבה לנשיא הנכנס, וכמו כל עם ישראל אני מאחל לו הצלחה בתפקידו. כי היה חשוב לנשיא להגיע לכותל ולהודיע שלא יכנס לבית הנשיא עד לאחר תשעה באב.

כי אני מכיר אותו ויודע שהוא גדל בבית ספוג בערכי היהדות והציונות. ציפיתי ממנו לדבר על הזכות להיות נשיא של עם ישראל השב אל ארצו בתהליך ניסי של קיבוץ גלויות ותחיית האומה, על הקשר לארץ ולתנ"ך, על הדרך וצדקתה ועל התוכן שסביבו תיבנה אחדות ישראל. על מי אנחנו, ומה אנחנו, מאין באנו ולאן אנחנו הולכים. ואנחנו לא הולכים רק לסטרט-אפ ולהייטק, ליצירתיות ולחדשנות. אנחנו הולכים לממלכת כוהנים וגוי קדוש, להיות אור לגויים באמת.

לא ציפיתי ממנו לומר את זה בשפה שלי. הוא יכול וצריך היה לומר את זה בישראלית מדוברת. אבל זה פשוט לא היה שם. הייתה שם, כאמור, רק המסגרת, והיא חשובה, אבל בלי התוכן היא שווה מעט מאוד, אם בכלל.

אז אני ממש לא רוצה להשבית שמחות. אני מקווה שהנאום הזה לא מלמד על העתיד ועל תפיסתו של הנשיא את תפקידו. אני מקווה שהוא יהיה נשיא יהודי גאה בעמו ובמורשתו ויזכיר שם שמים ושם ישראל בגאון וללא מורא וכניעה לתכתיבי תקינות פוליטית ומחשבתית. אני מברך את הנשיא על בחירתו ומתפלל להצלחתו. אבל אני בעיקר מזכיר לעצמנו כמה עבודה יש לנו בהחדרת שיח ערכי יהודי ואמוני שעליו תושתת ראשית צמיחת גאולתנו".

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
ניוז דסק ישראל עושים הסברה ביחד שתפו:

הורידו את האפליקציה שלנו

הורידו את האפליקציה שלנו

>
Advertisement

הורידו את האפליקציה שלנו

Advertisement

ניוז דסק ישראל גם בטלגרם

Facebook

Advertisement

נושאים חמים

אתר ניוז דסק ישראל מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים רבים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אולם יתכנו מקרים בהם לא ניתן לאתר את היוצר - אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין שנוסיף קרדיט באתר או להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו ואנו נעדכן. Copyright © 2019 News Desk Israel