Connect with us

בריאות

ויטמין D וקורונה – איך זה יכול לעזור לכם?

פורסם

ב

הקשר שבין מחסור בוויטמין D להיווצרות זיהומים נשימתיים שונים דוגמת אלה שמתרחשים כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה, נחקר במהלך השנים האחרונות במטרה לספק תשובה לשאלה מהי ההשפעה של ויטמין D על המערכת החיסונית ומה ניתן לעשות על מנת לוודא שהרמה שלו בגופכם תקינה? מחקרים אפידמיולוגיים רבים מהשנים האחרונות מראים כי קיים קשר בין חוסר בוויטמין D לבין פגיעה במערכת החיסון באופן כללי ולהתרחשותם של זיהומים נשימתיים שונים. בדומה למחלה הנוצרת כתוצאה מהידבקות בנגיף ה- COVID-19, מחסור בוויטמין D עלול להוביל ולגרום לפגיעה בייצורם של נוגדנים ובפעילותם של התאים הבולעניים שייעודם למנוע ולהילחם בזיהומים נשימתיים שונים. נוכח הממצאים הללו, משרד הבריאות ממליץ ליטול ויטמין D פעם ביום בהתאם לגודל הקצובה היומית שהומלצה.

ההשפעות והיתרונות של ויטמין D

ויטמין D הוא חומר מסיס שומן שנוצר בתהליכים כימיים בעור וזאת בהשפעת קרני UVB אולטרה – סגוליות שנפלטות מהשמש. חלק מהכמות של הוויטמין שנוצרת, נאגרת ברקמות השומן ומשתחררת באופן מדורג במשך כ – 3 חודשים. ככל שכמותו של ויטמין D במאגרי הגוף גדולה יותר, כך לא יהיה מחסור בחודשים שבהם  החשיפה לקרינת  UVBפוחתת. במקרים של השמנת יתר, ויטמין D נוטה לשקוע בצורה בלתי הפיכה בשומן העודף ומשום כך קיים סיכון גבוה לחסך בוויטמין זה. על פי ניתוח מקצועי של אסופת מחקרים שבוצעה ואספה נתונים מנחקרים רבים ב – 15 מדינות שונות, עולה כי תוספת של וויטמין D מפחיתה את הסיכון להתרחשותם של זיהומים שונים בדרכי הנשימה. נטילה של תוספי וויטמין D בקרב נחקרים שסבלו מרמה נמוכה של וויטמין D הפחיתה את הסיכון להיווצרות זיהומים בדרכי הנשימה בקרוב ל – 40% ובקרב נחקרים בעלי רמות גבוליות עד תקינות של הוויטמין, הסיכון הופחת ב – 12%.

איך להימנע ממחסור בוויטמין D?

בתקופת הקורונה המתאפיינת בהסתגרות בבית וכן כתוצאה מהמודעות הגוברת לנזקי השמש, מצב בו מתקיים מחסור בוויטמין  Dהפך לשכיח למדי. למעשה, בכל סיטואציה שבה נוצר חיץ בין קרני השמש לעור הגוף, בין אם באמצעות ביגוד, מריחת קרם הגנה או היעדר חשיפה לשמש בשל שהייה ממושכת בבית או במשרד, הסיכון לחסר בוויטמין D גדל וכך גם הסיכון להיחלשות מערכת החיסון. בנוסף לחשיפה מבוקרת לקרני השמש, טיפול במינון שבועי או יומי של וויטמין D הינו אפקטיבי ותומך בהפחתה של התגובה הדלקתית העלולה להוביל להחמרה בתסמינים נשימתיים בקרב חולי קורונה. לכן, ישנה חשיבות רבה שאנשים הנוטלים וויטמין D בשל אוסטיאופורוזיס או בשל חסר בוויטמין D שנמצא ותועד בעבר, יקפידו להמשיך  בטיפול זה במינון המומלץ ובאופן סדיר.

תוספת של וויטמין D לחיזוק מערכת החיסון

במצבים של הסתגרות בבית ושל חשיפה מועטה לשמש, מומלץ ליטול  800 עד 1000 יב”ל ביום של וויטמין D עבור אנשים הנמצאים במשקל תקין ו – 2000 יב”ל ביום עבור אנשים שה- BMI שלהם מעל 30. ישנם מקרים ומצבים בהם יומלץ למטופל לקחת מינון גבוה מעט יותר וזאת לפי ניסיון עבר בכל הנוגע למינון שנדרש לשמירה על רמת היעד, מינון זה חשוב להקפיד ולקחת באופן קבוע וסדיר, כאשר ישנה עדיפות למינון יומי.

חשוב לציין, שאין יתרון בנטילת מינון גבוה של וויטמין  Dוכי שימוש במינון גבוה יתר על המידה לאורך זמן, עלול לחשוף לסיכונים ולכן כדי להשפיע בצורה טובה ויעילה על המערכת החיסונית, עדיף ליטול מינון יומי מבוקר במקום מנות העמסה. אנשים המתקשים לקחת מינון יומי יכולים לרכז את הלקיחה לפעם בשבוע. טיפול ותוספת של ויטמין D עשויים לתמוך בהפחתה של תגובה דלקתית המובילה להחמרה בתסמינים הנשימתיים בקרב חולים שנדבקו בקורונה.

שיפור ספיגת הסידן וחיזוק העצמות

ויטמין D צילום: depositphotos.com

וויטמין D הינו וויטמין מסיס שומן שחיוני לספיגת הסידן בגוף ושמירה על רמה תקינה שלו. לסידן יש תפקידים רבים וחשובים לשמירה על עצמות בריאות חזקות ובנוסף הוא נחוץ גם לתפקודן התקין של רקמות נוספות בהן השרירים, מערכת העצבים ומערכת החיסון. המקורות של וויטמין D בתזונה הינם מוגבלים באופן יחסי, כאשר הגוף יכול לקבלו סידן בעיקר ממזונות מן החי העשירים בשומן כגון: ביצים, כבד ודגים שמנים יחסית דוגמת סלמון וכן ממוצרים שעברו תהליך העשרה: חלב או דגני בוקר. בשונה מוויטמינים אחרים, וויטמין D  יכול להיווצר בגופנו ע”י חשיפה לאור השמש ולקרינת UV באופן ספציפי. יחד עם זאת, יש לזכור שחשיפה מוגברת וממושכת לקרני השמש עלולה להוביל לפגיעה בבריאותנו ומשום כך ישנה חשיבות רבה לנהוג באחריות ולהפקיד להיחשף לשמש במינון ובמידה נכונים ובצורה מבוקרת תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות ושמירה על הכללים.

מהן ההשפעות של מחסור בוויטמין D?

מחסור ממושך בוויטמין D עלול לגרום לפגיעה בהתפתחותן של העצמות בקרב ילדים, כאשר  מחלת החסר נקראת רככת והיא מתאפיינת בעצמות בעלות מבנה בלתי תקין וגמישות. גם בקרב מבוגרים, מחלת הרככת נוצרת בשל מחסור ממושך וחמור בוויטמיןD , אולם בקבוצה זו, המחלה מתאפיינת בעצמות חלשות ושבירות ולעיתים החסר יוביל גם לפגיעה בשרירים ובשיניים. מהצד השני, וויטמין D הינו מסיס שומן, מה שעלול לגרום לו להצטבר בגוף ברמה גבוהה יתר על המידה עד למצב שהוא עלול להיות רעיל. עודף בוויטמין   Dגורם לרמה גבוהה של סידן בגוף העלולה להוביל להיווצרות תחושת בחילה, להקאות, להתייבשות ותחושת צמא, הטלת שתן בתדירות גבוהה, לחולשת שרירים העלולה לגרום לנפילות ובמצבים קשים וחמורים במיוחד עלולים להיווצר כשל בכליות, הפרעות בקצב הלב ואף מוות.

הקשר שבין מחסור בוויטמין D למחלת הקורונה

covid -19 צילום: depositphotos.com

מאז גילויו של וויטמין D בתחילת המאה ה – 20, במדיניות רבות בהן ישראל, ישנה מדיניות מסודרת ומוסדרת הנוגעת למתן תוספים של הוויטמין בתקופת הינקות וכן העשרה של התזונה בגילאים מבוגרים. לעומת זאת, מצב של חוסר תת קליני שלא גורם לבעיות כלשהן בזמן שגרה הינו בעיה שכיחה ומחסור שכזה במהלך מגפת הקורונה ובמיוחד בזמנים של סגר בהם אנשים מונחים להישאר בבתיהם, עלול להוביל להחמרה במחסור ולפגיעה בבריאות העצמות וביכולת של הגוף להילחם בצורה יעילה בנגיף הפולש.  מחקרים תצפיתיים שונים מהעבר הראו כי מחסור בוויטמין D מעלה בצורה משמעותית את הסיכון להיווצרות דלקת בדרכי הנשימה הדומה למחלה הנוצרת מנגיף הקורונה. ההמלצה של משרד הבריאות הינה לשמור על רמה תקינה של וויטמין D ע”י חשיפה מבוקרת ומדודה לשמש או באמצעות תוסף וויטמין D וזאת משום שמקורותיו במזון הינם מועטים.

בשורה תחתונה

 וויטמין D הינו חשוב וחיוני לתפקודן התקין של מערכות ותהליכים שונים בגופנו החל מספיגת הסידן ושמירה על בריאות העצמות ועד לחיזוק מערכת החיסון ומניעת התפתחותן של מחלות ונשימתיות ודלקות בדרכי הנשימה. מחלת הקורנה הינה מחלה המתבטאת ומתאפיינת בבעיות וקשיים נשימתיים ונמצא כי בקרב מי שסבל ממחסור בוויטמין D, תסמיני המחלה היו חמורים יותר וכי טיפול ותוספת של וויטמין D סייעה לשיפור המצב, לחיזוק יכולת הגוף להילחם במחלה ולהקלה על התסמינים.

 

ניוז דסק ישראל עושים הסברה ביחד שתפו:

הורידו את האפליקציה שלנו

הורידו את האפליקציה שלנו

>
Advertisement

הורידו את האפליקציה שלנו

Advertisement

ניוז דסק ישראל גם בטלגרם

Facebook

Advertisement

נושאים חמים

אתר ניוז דסק ישראל מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים רבים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אולם יתכנו מקרים בהם לא ניתן לאתר את היוצר - אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין שנוסיף קרדיט באתר או להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו ואנו נעדכן. Copyright © 2019 News Desk Israel