Connect with us

טוב לדעת

החוקר יוני רייני מזכיר לנו את כ”ו ביוני 1945: היום שבו העולם הכיר בזכותנו על ארץ ישראל

פורסם

ב

צילום: depositphotos.com/ marcorubino

רק לפני יומיים קבע מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, שהחלת הריבונות על יו”ש היא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. אתמול הגיב לו החוקר וההיסטוריון, יוני רייני שדבריו נאמרו כיומיים לפני ציון 75 השנים לכ”ו ביוני 1945.

 

אם כן, למה התכוון יוני כשהזכיר את התאריך הנ”ל. בספרו הזכות על ארצנו: נאבקים בנרטיב ה”פלסטיני” (עמ’  179 – 184) מקדיש פרק לשם לחג שלא נחגג. הוא מתאר את פעילות המשלחת הציונית לועידת סן פרנסיסקו, שם ניסחו את אמנת ההצטרפות הבינלאומית.

מטרת המשלחת הייתה שיוסף סעיף לאמנה שיחייב את האו”ם ואת המדינות המצטרפות לקבל את כל ההחלטות שנתקבלו בתקופת חבר הלאומים בנוגע לעמים שחיו תחת השלטון המנדטורי. כלומר, שזכותו של העם היהודי למדינה המשתרעת על שטח מהירדן לים תוכר בידי האו”ם ולא יהיה ניתן להפרה.

בסופו של דבר הוסף סעיף 80 הידוע גם כ”סעיף הארצישראלי” לפיו “לא ניתן בפרק זה לפרש דבר שישנה בכל דרך שהיא זכויות כלשהן של מדינה כלשהי או של עם כלשהו או תנאים של גופים בינלאומיים קיימים, אשר מדינות חברות נוטלות בהם חלק”. האמנה נחתמה סופי ב-26 ביוני 1945 ומכאן שם החג שלא נחגג “כ”ו ביוני 1945”. במילים אחרות, כל המדינות החברות באו”ם, כולל מדינות ערב התחייבו להכיר בהסדר הבא:

 

חשוב לציין שהאמנה הבינלאומית היא הסכם מחייב. פרופ’ סטפאן שוובל, לשעבר נשיא ה- ICJ, מבהיר ש”בהתאם לסעיף 10 למגילת האו”ם, רשאית העצרת הכללית של האו”ם להציע הצעות שאינן בעלות תוקף משפטי”.

וכן גם באתר האו”ם נאמר ש”העצרת [הכללית] מוסמכת רק להמליץ המלצות ללא תוקף”. כלומר, החלטה 181 של העצרת הכללית הידועה גם בשם תוכנית החלוקה מכ”ט בנובמבר היא אינה בעלת סמכות משפטית מחייבת. אילו היהודים והערבים היו חותמים על הסכם המבוסס על תוכנית החלוקה אז גבולותיה של ישראל היו כדלקמן:

אבל משום שלא היה הסדר נוסף, הקווים שהוכרו בכ”ו ביוני 1945 עדיין תקפים.

חשוב גם לציין שהסכם שביתת הנשק מ-1949 לא שינו את המצב הקיים. ההסכם קבע קווי הפרדה בין הצבא הירדני לישראל ומעולם לא קיבל מעמד של גבול. לכן, מה שלימים נקרא הקו הירוק לא היה בעל מעמד בינלאומי כלל וכלל ולכן גם הביטוי “קווי 67” הוא מוטעה.

בהסכם שביתת הנשק נאמר במפורש שלא יחול שינוי במעמד השטחים ומדובר בהסדר זמני בלבד. כאשר פתחו הירדנים במלחמה ב-67 הם הלכה למעשה הפרו את ההסכם וישראל השיבה לה את השטחים שכבר היו מיועדים להיות חלק ממדינת ישראל.

ספרו של יוני, הזכות על ארצנו מתאר את כל התהליכים שהובילו להכרה בגבולותיה הבינלאומיים של ישראל מ-1917 (הצהרת בלפור והצהרת קמבון) ועד ל-1948.

מצוטטים בו מסמכים רבים של חבר הלאומים ושל היסטוריונים מאותה תקופה. הספר מציג עובדות היסטוריות רבות שנשכחו ואף הושכחו וחשוב להעלותם. הן יהוו כלי מול שטיפת המוח האנטי-ציונית הנעשית נגד ישראל ותמנע מצעירים ישראלים ויהודים ללכת שולל אחר מסיתים אלה.

לרכישת הספר:

הזכות על ארצנו – נאבקים בנרטיב ה״פלסטיני״

לינק 2: הזכות על ארצנו: נאבקים בנרטיב ה״פלסטיני – יוני רייני

לינק 3: הזכות על ארצנו: נאבקים בנרטיב ה״פלסטיני – יוני רייני

החוקר יוני רייני: החלת ריבונות ביו”ש חוקית! האו”ם מפר חוק בינלאומי

 

ניוז דסק ישראל עושים הסברה ביחד שתפו:

הורידו את האפליקציה שלנו

הורידו את האפליקציה שלנו

>
Advertisement

הורידו את האפליקציה שלנו

Advertisement

ניוז דסק ישראל גם בטלגרם

Facebook

Advertisement

נושאים חמים

אתר ניוז דסק ישראל מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים רבים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אולם יתכנו מקרים בהם לא ניתן לאתר את היוצר - אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין שנוסיף קרדיט באתר או להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו ואנו נעדכן. Copyright © 2019 News Desk Israel